Vaše logo

slogan

EGNOS, a čo letisko Malé Bielice ? Aktualizácia február 2018

Pridané: 18.2.2015 21:13:00 Počet zobrazení: 1808

18 Február 2015

      Nasledujúci článok som písal pred troma rokmi. Vtedy som nepredpokladal že o tri roky si  priblíženie na LZPT RNAV  /GNSS/    Rwy 07 budem môcť vyskúšať aj ja. Samozrejme za podmienok VFR. Ale je to paráda. Stačil k tomu môj iPAD A VYPRACOVANÝPOSTUP.  Som rád, že sa znovu potvrdili moje slová. Odporúčam všetkým skúsiť.     p.s.počet zobrazení 1 058 teší.                                                                                                                                                                            Keď sme v sedemdesiatych rokoch presadili vyhlásenie ochranných pásiem pre letisko, ani sme netušili, akí budeme prezieraví do budúcnosti. Sú totiž základnym predpokladom pre udržanie istých danosti letiska, ktoré potom umožnujú napríklad prilíženie a pristátie za horších meteo podmienok.          Veľa krát som vysvetloval, že táto možnosť je "za dverami". Často som sa stretol s úšklabkami zakomplexovaných premúdrelých "aviatikov" na letisku Malé Bielice. Odporúčam im prečítať si niečo  o systéme EGNOS, možno potom pochopia ako "pomohli" letisku jeho degradáciou cez zmenu ochranných pásiem.

                                                      Veľa pekných letov želá palo haško

Úryvok z článku na internete :         Iste ste postrehli, že najvýznamnejšia oblasť použitia EGNOS je v letectve. Je to pochopiteľné, tam prináša najviac. Umožňuje pristávať za sťažených podmienok aj na malých letiskách v horských oblastiach, ktoré by z rôznych dôvodov nemohli byť vybavené ILS. Vo Francúzsku je ku dnešnému dňu na systém EGNOS pripravených už vyše 70 malých letísk a napríklad v Poľsku je pripravených vyše dve desiatky letísk. Ďalšou výhodou oproti „klasickému" ILS je to, že pristávacie postupy môžu zahŕňať aj zatáčky a rôzne „kľučkovanie" napríklad medzi hrebeňmi hôr. Toto ILS založené na pozemných inštaláciách neumožňuje.

 Predpokladá sa, že okolo roku 2020 bude teda systém EGNOS primárnym a stará známa ILS sekundárnym systémom. No a potom by konečne mala nastať dlho očakávaná éra Galilea, ktorého je EGNOS aplikačným predchodcom.

Diskusia

(0 komentárov)
Žiadne komentáre

Prihlásenie