Komentáre

Kniha : Marián Krčík Aeroklub Prievidza.

Dnes prišla do predaja nová kniha o letisku Prievidza.

 
Partizánske
letecky.klub-partizanske, 21.12.2015, 21:59 Odpovedať
Kedy bude kniha o letisku Partizánske ?
 
recenzia knihy Ing. Marián Bartoš, špecialista pre licencie a kooperácie, IWE Bratislava NDI Divízia elektrických vedení
Ing. Marián Bartoš, špecialista pre licencie a kooperácie, IWE Bratislava NDI Divízia elektrických vedení, 11.01.2016, 17:25 Odpovedať
Ing. Marián Bartoš, špecialista pre licencie a kooperácie, IWE Bratislava NDI Divízia elektrických vedení

Recenzia knihy M. Krčík a kol. AEROKLUB PRIEVIDZA
Po dlhšej odmlke sa dostáva na pulty predajní kniha, ktorá sa týka takmer nás všetkých. Koho? No predsa ľudí tohto malého národa, ktorí boli účastníkmi doby, tesne pred prelomom tisícročia. Obdobia budovania letectva a leteckých športov , vo vojnou zničenej a vyčerpanej krajine, ale s veľkým ľudským potenciálom a radosťou, chuťou a vitalitou budovať v knihe zachytený svet okolo lietania, lietadiel a ľudských osobností.
Píšem, že sa týka nás všetkých, hoci popisuje život len jedného aeroklubu, lebo aj v ostatných sa podobne z ničoho budovalo až jedného dňa nám začali lietať športové lietadlá a vetrone nad hlavami vďaka ľuďom ktorí do týchto činností venovali všetok svoj voľný čas , neraz aj vlastné prostriedky, i celých seba a kde rodina bola až na druhom mieste. Veď na letisko sa išlo hneď ako „padla“ z roboty pešo, bicyklom, tí šťastnejší na motorke a odchádzalo sa až za tmy. Z počiatku sa len budovalo, ale to je vlastne obsah tejto krásne napísanej, hlavne pre mladú „digitálnu generáciu“ aj pedagogicky prínosnú knihu. Nás, starších pasívnych divákov diania na oblohe, pri nedeľnej návšteve letiska uchvacovala najmä klíma okolo hangáru, lietadiel, dráhy, nezameniteľnej vône benzínu a napínacieho laku plátna krídiel i trupov. Aj k vôli tomu každú nedeľu prúdili peši procesie rodín s deťmi cestou na letisko, a to je jedno či v Prievidzi, Partizánskom, Nitre, Spišskej Novej Vsi Prešove, alebo inde, kde rodičia vzrušene usadení v tráve na okraji dráhy sledovali ojedinelé vzlety svojich najstarších potomkov ,cez navijakové štarty, Zetorom ťahané laná od navijaka – ako bodky na druhom konci dráhy až do zavesenia oka do zámku, vypínania vetroňov s malým magickým padáčikom. Vzdialený rev motora z ničoho nič akcelerujúci vetroň s pomocníkmi držiacimi krídla, dramaticky strmý štart, typické stíchnutie navijaka, zhupnutie a potom tanec malého padáčika oddeleného od trupu vetroňa a krátky, ale majestátny let na okruhu až po slávnostné šťastné pristátie trebars prvého sólo letu. To bolo divadlo, ktoré sa týkalo nás všetkých od mladých až po starých. Nebol zabijak času televízor, a tak sa vzrušenie prežívalo v reále. Preto je prínos tejto knihy väčší, ako sa na prvý pohľad zdá. On totiž zachytáva dobu so všetkým jej okolím aj keď ho podrobne nepopisuje, ale je ho z jej riadkov cítiť ako pre laika, tak i ako duchovné kúpele pre odborníka.
Táto kniha je štvorrozmerná, lebo štvrtým rozmerom je doba a dnes už aj nežijúci protagonisti tej doby. Ale šťastie ľudského bitia je v zariadenej kontinuite nástupcov cez deti a mládež až po ich skvelé športové výkony v lietaní či v parašutizme. To je pridaná hodnota mladosti odovzdaným skúsenostiam nás starších. Preto im odovzdané skúsenosti majú väčšiu cenu, ako sucho spísaný, dátovo udalostný dejepis. Cením si citlivo a ľudsky popísaných životopisov dotknutých, alebo vyzdvihnutých osobností, ktoré si to iste, skromne povedané zaslúžia, ostatne, ako jediný prejav uznania aj vo forme týchto riadkov. Listovanie a čítanie v knihe v záplave fotografií prekladaných textami je potešením. Kdekoľvek otvoríte stránky, tam môžete bez kontinuity a náväznosti čítať a nestratíte sa v texte alebo obsahu. Je proste všade rovnako zaujímavá. Kniha patrí k tým, ktoré sa prečítajú na jeden dúšok bez ohľadu na neskorú nočnú, alebo už rannú hodinu.
Preto patrí poďakovanie a hold autorovi a jeho kolektívu , že dokázali zozbierať také množstvo mimoriadne cenných archívnych materiálov, dokumentov a fotografii ale aj zladením, korepetíciou textu a vypilovaním publikácie do tejto bezkonkurenčne skvelej technicko – ľudskej podoby, čím sa vymyká ostatnej záplave „cool“ vykalkulovaným publikáciám. Vďaka za toto úsilie. Je isté, že túto knihu si aj vďaka malému nákladu budú z knižníc požičiavať budúce pokolenia ako cenný dokument doby, ktorá tu bola na prelome tisícročia .Kniha by nemala dlho čakať na celospoločenské ocenenie, lebo je to skvost v slovenskej literárnej tvorbe a to nielen obsahom, ale aj grafickým a knižným spracovaním.
 

Pridať komentár


Meno:

Názov:


Komentár:
Poznámka: Neradi príspevky moderujeme, ale nemiestne príspevky alebo príspevky mimo tému budú odstránené. Ďakujeme za pochopenie.